Co to jest magnes stały?

Skonstruowane pod koniec poprzedniego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym niedrogim typem magnesu stałego. Ich moc, mały wymiar , a także niewysoki koszt umożliwiły ogromny rozwój technik audio, w konstrukcji napędów elektrycznych oraz wielu pozostałych branżach.
Neodymowe magnesy zbudowane są ze stopu zwanego NdFeB - neodym, żelazo oraz bor. Są w grupie magnesów metalicznych sporządzonych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im generować silne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, lecz magnetyczne pola są tak niezwykle mocne, iż wystarczy tworzyć bardzo niewielkie magnesy, zaś mniejsze magnesy są w ostatecznym rachunku tańsze.
Analogicznie niczym w wypadku pozostałych mocno magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są łamliwe, więc wzbogaca się je o specjalną warstwę profilaktyczną z trwalszego metalu, takiego jak nikiel, lub bardziej plastycznego materiału, takiego jak plastik.
Obecnie magnesy neodymowe powstają w bogatych mutacjach wytrzymałości od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie posiadał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to w tej wersji do skuteczności magnetycznej leczniczych urządzeń do rezonansu magnetycznego, jakie zmuszają do posiadania osobnego, wolnego od metalu lokum. Urządzenia te mają magnesy, które działają z mocą około 3 Tesli.
Wszelkie wyroby ferromagnetyczne tracą swój magnetyzm w rezultacie nagrzewania; temperaturę, w jakiej niszczą własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy tracą swoją moc w zakresie temperatur od 80 stopni C do 230 oC a uzależnione jest to od asortymentu magnesu. Choć skrajna temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest wszak mniejsza niż w przypadku wielu kolejnych materiałów magnetycznych.
Magnesy neodymowe zapewniły stworzenie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Aby mała wkładka słuchawkowa miała właściwą siłę, aby dźwięk brzmiał idealnie, magnesy w przetwornikach audio wymagają silnego pola magnetycznego. Choć douszne słuchawki występowały przed magnesami neodymowymi, nie wystarczały jednak do odsłuchu o doskonałej próbie. Niewielki rozmiar plus odpowiednia dokładność przetwarzanego dźwięku dousznych wkładek przyczyniły się do rozwoju odtwarzacza MP3.
Niemało wdrożeń magnesu neodymowego znaleźli Hobbyści. Są wykorzystywane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w napędach elektrycznych, które zastępują napędy spalinowe w projektach samolotów, łodzi oraz samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.
Mocniejsze modele magnesów neodymowych generują realne niebezpieczeństwa, o jakich warto mówić. Dwa magnesy mogą przysunąć się nawzajem z dostateczną energią, aby się rozkruszyć bądź nawet połamać palce, jeżeli dłoń będzie akurat na trasie ich przyciągania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy mogą ścisnąć przewód pokarmowy, wywołując dyskomfort , a przede wszystkim niebezpieczne obrażenia. Intensywne pola magnetyczne mogą upośledzać funkcjonowanie rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest także odpowiednio intensywne, żeby usunąć informacje z nośnika na przykład z dysku bądź z paska magnetycznego karty kredytowej. Magnesy neodymowe o znacznych gabarytach nie mogą być transportowane drogą lotniczą bowiem potrafią utrudniać pracę urządzeń nawigacyjnych samolotu.