Sposoby na zabezpieczenie powierzchni neodymowych magnesów - opis najczęściej stosowanych.

Najpotężniejsze rodzaje magnesów, dysponujące niezwykłą mocą, są produkowane głównie z neodymu. Fizyczne właściwości neodymu są niezwykłe, jednak z powodu wysokiej reakcyjności ten meta utlenia się bardzo szybko, a co się z tym wiąże może ulec zniszczeniu.
Żeby to wyeliminować powierzchnia zewnętrzna wszystkich magnesów musi zostać pokryta powłoką ochronną, która ma ochronić przed zawartym w powietrzu tlenem. Używane obecnie powłoki są naprawdę cienkie, ich grubość to tylko kilkanaście mikrometrów.
Tym sposobem ich rola ochronna jest całkiem spełniona, a równocześnie tak cienka warstwa nie ma istotnego wpływu na siłę przyciągania.
Aktualnie do tworzenia zabezpieczających powłok jest wykorzystywane przede wszystkim połączenie miedzi i niklu, materiał ten jest równocześnie ekonomiczny, tani i cechuje się wysoką trwałością Powłoki zrobione z cynku także charakteryzują się odpowiednimi parametrami, a równocześnie są bardzo odporne na przeróżne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu można je stosować w zastosowaniach technicznych, oraz w formie zabawek.
Pozostałe z często wykorzystywanych powłok, czyli miedziana, epoksydowa i złota niestety nie będą się sprawdzały w takich zastosowaniach Ścierają się one stosunkowo łatwo, więc mają one dekoracyjne przeznaczenie.
Samo nałożenie powłoki zabezpieczającej na materiał magnetyczny nie jest trudnym procesem, stosuje się w tym celu kilka technik. Dobrze wykonana ochronna powłoka może zabezpieczyć materiał magnetyczny na długi okres czasu, ale niedociągnięcia podczas nakładania będą powodować odpryśnięcia czy złuszczenia.