loading...

FAQ - magnes czym jest?

Magnet neodymowy prawie nie traci swojej mocy, jeśli jest prawidłowo przechowywany, czyli w temperaturze pokojowej z niską wilgotnością, bez przegrzewania lub uszkodzeń mechanicznych.

Tak. Temperatura i wilgoć działają negatywnie na magnesy neodymowe, powodując ich korozję i utratę właściwości magnetycznych.

Magnesy neodymowe są produkowane przez proces metalurgiczny, który łączy neodym, żelazo i bor. Ta mieszanina tworzy wyjątkowo silne magnesy stałe.

Dla magnesach neodymowych stosuje się różne powłoki, w tym czarny nikiel o ciemnym wykończeniu, cynk o matowym szaro-niebieskim wykończeniu oraz plastik, które są bardziej odporne na korozję, ale są podatne na zarysowania. Powłoka złota nadaje magnesom złoty połysk.

Podczas obchodzenia się z magnesami neodymowymi należy używać zabezpieczeń dłoni, unikać zbliżania ich do elektroniki i urządzeń medycznych, oraz chronić przed gwałtownymi zderzeniami, które mogą je uszkodzić.

"Magnesowanie przez grubość" określa miejsce biegunów na niektórych naszych magnesach płytkowych, oznaczając, że magnesy są przyciągane lub odpychane przez największą powierzchnię.

Typowe miejsca, w których używa się magnesy neodymowe obejmują:

  • Prądnica rowerowa
  • Projekty rękodzieła oraz biżuteria
  • Nośniki danych komputera
  • Bandaże zdrowotne, a także inne urządzenia medyczne
  • Aparaty do rezonansu magnetycznego
  • Prądnice turbin wiatrowych
  • Układy hamulcowe wędkarskie bębnowe
  • Urządzenia z magnesami stałymi w urządzeniach akumulatorowych
  • Motory serwo o dużej wydajności
  • Silniki trakcyjne
  • Zintegrowane rozruszniki generatorów w pojazdach elektrycznych
  • Wytworzone ruchem latarki, używające magnesy do wytwarzania energii elektrycznej
  • Zastosowania przemysłowe oraz testy jakości, takie jak weryfikacja czystości produktu oraz ochrona integralności urządzeń
  • Układy liniowe stosowane w pociągach typu mag-lev i inne urządzenia napędzane magnetycznie
  • Eksperymenty naukowe, takie jak badania lewitacji diamagnetycznej, badanie dynamiki pola magnetycznego oraz magnetycznej lewitacji
  • Systemy elektro-dynamiczne
  • Atrakcje i inne technologie jazdy
  • Artykuły magnetyczne
  • Głośniki audio
  • Gitara elektryczne
  • Figurki oraz projekty modelarskie

Zobacz więcej informacji na temat zastosowań magnesów neodymowych przeczytasz w zakładce zastosowania magnesów neodymowych lub w dziale magnes.

Odizolowanie pola magnetycznego może być osiągnięte przez zastosowanie ferromagnetyków, jak żelazo, stal, kobalt, nikiel, które przekierowują pole magnetyczne.

Tak, magnesy z neodymu są jednymi z najsilniejszych dostępnymi magnesami stałymi na rynku, przewyższając inne typy, jak ferrytowe czy alnico.

Magnesy neodymowe to związek neodymu, żelaza oraz boru, a ich nr celny to 8505199089.

Nie - nie wolno spawać ani lutować magnesy neodymowe. Wytworzona temperatura będzie rozmagnesowywać|rozmagnesuje magnes i możesz spowodować pożar. Dodatkowo magnesy podczas spalania wydzielają toksyczne substancje.

Proces produkcji naszych magnesów neodymowych (mianowanych magnesy NdFeB) zawiera kilka etapów. Początkowo, powstaje związek z neodymu, żelaza oraz boru (Nd2Fe14B), który jest przekształcany w pulchny proszek. Następnie, ten proszek jest formowany pod ekstremalnym ciśnieniem w odpowiednie kształty, a potem podgrzewa w próżni. Po ochłodzeniu, nadaje się im kształt, a następnie ochrania odpowiednią powłoką. Ostatnim etapem jest magnesowane przez ekspozycję na silne pole magnetyczne.

Małe magnesy neodymowe mogą być używane w szerokiej gamie aplikacji, w tym w biżuterii, jako mocowania lub do budowy magnetycznych zabawek.

Bieguny magnesu neodymowego można zidentyfikować za pomocą kompasu lub poprzez obserwację przyciągania i odpychania na innym znanym magnesem.

Magnesy neodymowe zwykle mogą być zastosowane w zakresie temperatur od -60°C do +80°C, ale specjalne stopnie mogą wytrzymać wyższe temperatury.

Magnesy neodymowe zachowują swoją siłę magnetyczną bardzo długo, tracąc około 1% siły na dziesięciolecie, jeśli są utrzymywane z dala od czynników szkodliwych.

Nie, magnesy neodymowe oddziałują tylko na metale ferromagnetyczne, takie jak żelazo, nikiel i kobalt, a nie przyciągają metali takich jak aluminium czy miedź.

Neodymowe magnesy tracą moc, jeśli są wystawione na działanie silnego pola magnetycznego innych magnesów, zwłaszcza w wysokich temperaturach.

Ustaw je po sztywną powierzchnię np. stół. Większość stosów magnesów, które mają średnicę do 30 milimetrów grubości, można manipulować ręcznie. Należy podważyć między magnesy w punkcie, w którym chcesz je oddzielić i przesuń je z rzędu.
Uważaj, aby odsunąć magnes lub magnesy na tyle daleko, aby nie wskoczyły ponownie do stosu i przytrzasnęły palce.

magnesy neodymowe rozłączanie

W przypadku magnesów neodymowych o średnicy większej niż 30 mm grubości (od grubości zależy siła magnesu) możesz nie zdołać odsunąć ich od siebie oraz może warto zainwestować w prosty rozdzielacz wykonany z np. stali nierdzewnej. Improwizując, użyj krawędzi np. stołu jako punktu podparcia, aby oddzielić większe magnesy, ale znowu uważaj, abyś szybko je oddzielił oraz odsunął od siebie, aby się nie złączyły ponownie - co może nastąpić nieoczekiwanie. A skutki takiego niekontrolowanego złączenia mogą być bolesne, jak ściśniemy sobie dłonie, ale także poprzez dużą siłę magnesy mogą pęknąć, a odłamki zostaną rozrzucone w różnych kierunkach i należy wtedy chronić oczy.
Pamiętaj !
Rękawiczki pomogą zabezpieczyć dłonie przed uszczypnięciem przez neodymowe magnesy, a ochronne okulary przed "strzałami" od odłamanych niekontrolowanie magnesów.

Magnesy neodymowe wyróżniają się bardzo wysoką siłą przyciągania oraz dużą odpornością na demagnetyzację, ale są kruche i wrażliwe na korozję.

Neodymowy magnes, to nie to samo co suplement diety tz. MAGNEZ - to grupa pierwiastków ziem rzadkich, ponieważ neodym jest pierwiastkiem ziem rzadkich w układzie okresowym SI, i są obecnie najmocniejszymi magnesami stałymi dostępnymi na rynku. Charakteryzują się wyjątkową siłą przyciągania.

Magnes neodymowy stosowany jest w różnych dziedzinach, przede wszystkim w dyskach twardych. Niedawny spadek cen magnesów neodymowych otworzył nowe zastosowania, takie jak XMAG2 w przemyśle zabawkowym.

Szczegółowe dane na temat wykorzystania magnesów neodymowych znajdziesz w dziale zastosowań.

Magnesy neodymowe należy przechowywać w suchym środowisku, z dala od źródeł ciepła, aby zapobiec korozji i utracie siły magnetycznej.

Neodymowe magnesy to związek neodymu, boru i żelaza, a ich nr PKWiU to 20.13.65.0.

Neodymowe magnesy, zbudowane z neodymu, żelaza i boru, mogą szybko rdzewieć, gdy nie są odpowiednio powleczone. Powlekanie, np. niklem, miedzią lub złotem, zapobiega korozji i zwiększa jego trwałość.

Klasa magnesu lub "N rating" oznacza najwyższą energię materiału, z którego wykonany jest magnes oraz odnosi się do maksymalnego natężenia, jaką może wytworzyć namagnesowany materiał.
Klasy magnesu neodymowych, które normalnie sprzedajemy, to N38 oraz N42, mierzone w wartościach Tesli lub Gaussa Oersteda (MGOe). Magnes klasy N38 ma maksymalny produkt energetyczny 38 MGOe, podczas gdy N48 osiąga większą moc. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy rating, tym silniejszy jest magnes neodymowy. Więcej informacji w dziale technologia.

Tak. Układanie dwóch lub więcej magnesów neodymowych w grupę tworzy identyczną wytrzymałością, jak pojedynczy magnes o łączonych rozmiarach. Na przykład, łączenie magnesów o grubości 5 mm każdy, aby uzyskać rozmiar 10 mm, da taką samą wytrzymałość jak pojedynczy magnes 10 mm.

Tak, silne pole magnetyczne neodymowych magnesów może uszkodzić urządzenia elektroniczne, w szczególności dyski twarde, karty kredytowe i implanty medyczne.

Magnet neodymowy skutecznie przyciąga przede wszystkim materiały ferromagnetyczne, takie jak elementy żelaza, niklu i kobaltu.

Neodymowe magnesy nie są szkodliwe dla środowiska podczas użytkowania, lecz ich produkcja i recykling wymagają specjalistycznych procesów ze względu na obecność toksycznych metali ciężkich.

Magnesy neodymowe są niezwykle mocne, o wiele potężniejsze niż większa część innych magnesów, z którymi się miałeś do czynienia. W rezultacie zwiększona siła wywierana przez magnesy neodymowe stwarza zagrożenia, które nie są oczywiste w przypadku innych typów magnesów. Pokazuje to ten oto film z YT.

Magnes neodymowy utworzony z połączenia neodymu, żelaza oraz boru o strukturze Nd2Fe14B. Na chwilę obecną jest to najmocniejszy magnes dostępny na rynku.
Jego zalety:
- największa gęstość energii w porównaniu do masy,
- bardzo wolne starzenie utrata mocy około 1% na 10 lat,
- tania produkcja. Więcej o magnesach doczytasz na stronie magnes

Magnesy neodymowe są używane w medycynie, głównie w urządzeniach medycznych, takich jak rezonanse magnetyczne, ale muszą spełniać rygorystyczne standardy bezpieczeństwa.

Choć teoretycznie magnesy neodymowe można odmagnesowywać i remagnesować, proces ten jest skomplikowany i zwykle nie jest wykonalny poza specjalistycznymi zakładami produkcyjnymi.

Neodymowe magnesy mogą wyrządzać szkody w urządzeniach medycznych takich jak rozruszniki serca, dlatego należy je od nich trzymać z daleka.

Istnieje kilka różnych sposobów identyfikacji biegunów północnych oraz południowych naszych magnesów neodymowych.
Najprostszym sposobem jest użycie oznaczonego magnesu, który wcześniej został oznaczony. Biegun północny biegnący do oznaczonego magnesu będzie przyciągany do bieguna południowego drugiego magnesu.
Jeśli weźmiesz parzystą liczbę magnesów i zaciśniesz sznurek na środku stosu, zawieś magnesy, aby mogły swobodnie obracać się na sznurku, biegun północny biegnie na północ ;).
Choć jest to sprzeczne z "przeciwieństwami przyciągania" prawo magnetyzmu, bieguny były pierwotnie nazywane "Północnym poszukiwaniem" oraz "Południowym poszukiwaniem". Nazwy te były skracane w czasie do biegunów "Północny" i "Południowy", które znane są obecnie.
Inna metoda?
Gdy masz kompas, koniec igły, która zazwyczaj wskazuje na północ, będzie przyciągana do bieguna południowego magnesu neodymowego.
Więcej o biegunach magnetycznych na stronie enes magnesy.

Do mierzenia siły magnesu wykorzystuje się urządzenia takie jak Gaussometry, które określają gęstość pola magnetycznego. Dodatkowo, testy siły pociągowej mogą być użyte do oceny siły przytrzymującej magnesu.

Inżynierowie, fizycy oraz inni specjaliści zgadzają się, że magnesy neodymowe są lepsze od innych magnesów dzięki ich zdolności do tworzenia wyjątkowo mocnych pól magnetycznych w stosunku do ich rozmiaru. Opracowane w latach 70. i 80., te magnesy wytwarzają daleko mocniejsze pola magnetyczne niż jakiekolwiek inne magnesów.

W rzeczywistości, oba bieguny magnesu N i S mają identyczną siłę. Szczegółowe dane o biegunach znajdziesz na enes magnesy.

Tak, neodymowe magnesy mogą być lakierowane, często jednak stosuje się inną formę ochrony, aby zapewnić skuteczniejszą ochronę przed korozją.

Obróbka magnesów jest skomplikowana ze względu na ich twardość. Zazwyczaj prowadzi do uszkodzenia narzędzi oraz samych magnesów, więc nie jest zalecane.


Przejdź do koszyka
Neo-cube.pl
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, ale nasz serwis https://neo-cube.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Google maps Facebook Youtube