loading...

Zastosowania magnesów w naszym codziennym życiu.

W ciągu dnia mnóstwo razy spotykasz się z magnesami często nie domyślając się nawet ich istnienia. Grają one istotną funkcję w różnorodnej gamie narzędzi, od popularnych maskotek, laptopów lub kart kredytowych po profesjonalne maszyny choćby urządzenie do rezonansu magnetycznego. Wielkość magnesów mieści się w granicach od ledwo widocznych plamek po industrialne potwory o wadze kilku ton. Owe ogromne są zdecydowanie widoczne, te małe często ukryte są w środku rozlicznych narzędzi gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych bądź handlowych, wykonując oczywistą funkcję w ciszy i pozostając przy tym całkowicie niewidzialnymi.

Elektronika i magnesy.

W komputerach stosuje się magnesy do gromadzenia danych na przykład na kartach pamięci. Magnesy modyfikują położenie tworzywa magnetycznego na dysku twardym w segmentach, które potem prezentują binarne dane. Następnie komputer rozpoznaje profil ze wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i przetwarza je na dane czytelne dla przeciętnego użytkownika. W miniaturowych głośnikach znajdujących się w komputerach, telewizorach i radiach też stosuje się magnesy. Wewnątrz głośnika cewka z drutu i magnes przetwarzają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Energia elektryczna i następne dziedziny.

Magnesy oferują szeroki arsenał wdrożeń w wielu branżach przemysłu. W generatorach elektrycznych przekształcają energię mechaniczną w elektryczność, jednocześnie silniki elektryczne stosują magnesy do zamiany energii elektrycznej ponownie w energię mechaniczną. W czasie recyklingu elektromagnesy w podnośnikach podnoszą i przenoszą ciężkie segmenty metalu, niekiedy ważą tysiące kilogramów. Kopalnie używają magnetycznych separatorów do oddzielania przydatnych rud metali od rozdrobnionej skały. W przetwórstwie spożywczym takie magnetyczne separatory likwidują małe kawałki metalu ze zbóż i innych ziarnistych ewentualnie płynnych artykułów spożywczych. Gospodarze hodujący bydło korzystają z magnesów do wyłapywania fragmentów metalu, które czasami krowy zdołają skonsumować w karmie. Krowa przełyka magnes razem z karmą. To na pewno nie jest kawał. Magnes przesuwając się przez organizm zwierzęcia wychwytuje drobinki metalu.

Zdrowie i medycyna.

Magnesy znajdują się w pewnych powszechnie eksploatowanych urządzeniach medycznych, takich jak maszyny do rezonansu magnetycznego. Wykorzystują one silne pole magnetyczne do wywoływania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, eksploatując sygnał do stworzenia silnego, szczegółowego obrazu kości, narządów oraz innych tkanek. Magnes w takich urządzeniach jest bardzo skuteczny - tysiące razy potężniejszy niż popularne magnesy domowe. Innym wykorzystaniem medycznym magnesów jest leczenie nowotworów. Doktor aplikuje wrażliwy magnetycznie płyn w obszar nowotworu , a potem korzysta z mocnego magnesu do wytwarzania energii cieplnej w strefie zarażonej. Wysoka temperatura niszczy komórki nowotworowe bez krzywdy dla zdrowych narządów.

Każdy dzień z magnesem.

Choć najprawdopodobniej jest to dla Was nie zauważalne, ale w waszym mieszkaniu spotkać możecie mnóstwo magnesów. Lodówki pełne są magnesów które przytrzymują notatki, otwieracze do butelek tudzież dziwne drobne obiekty przyczepiane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas kieszonkowy wykorzystuje igłę magnetyczną, by określić trasę na północ. Ciemny pasek magnetyczny z tyłu karty kredytowej gromadzi informacje w taki sam sposób, jak w komputerze dysk twardy. Elektroluksy, blendery i pralki wykorzystują silniki elektryczne, które pracują dzięki zastosowaniu magnesu. Magnesy są w telefonach, alarmach do drzwi , a także w zabawkach dla dzieci. Świat naokoło nas jest wypełniony magnesami.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona neo-cube.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook