loading...

Wykorzystania magnesów w naszym powszednim życiu.

W ciągu dnia sporo razy kontaktujesz się z magnesami często nie zdając sobie z tego sprawy. Grają one ważną funkcję w różnorodnej gamie akcesoriów, od popularnych maskotek, słuchawek i głośników lub kart kredytowych po profesjonalne narzędzia na przykład sprzęt do rezonansu magnetycznego. Format magnesów mieści się w granicach od ledwo zauważalnych plamek po przemysłowe potwory ważące tony. Owe ogromne są bardzo zauważalne, te malutkie przeważnie ukryte są wewnątrz rozlicznych akcesoriów gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych bądź handlowych, czyniąc swoją misję w ciszy i pozostając przy tym zupełnie niedostrzegalnymi.

Elektronika i komputery.

W laptopach używa się magnesów do gromadzenia danych na przykład na kartach pamięci. Magnesy transformują położenie materiału magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które następnie przedstawiają binarne dane. Później komputer odczytuje profil ze wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i dekoduje je na dane czytelne dla każdego użytkownika. W małych głośnikach znajdujących się w laptopach, telewizorach oraz radiach również korzysta się z magnesów. Wewnątrz głośnika skręcona z miedzianego izolowanego drutu cewka i magnes przekształcają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Nie tylko energia elektryczna.

Magnesy dają nam wielki wachlarz zastosowań w wielu branżach przemysłu. W generatorach elektrycznych przekształcają energię mechaniczną w elektryczność, równocześnie silniki elektryczne wyzyskują magnesy do zamiany energii elektrycznej z powrotem w energię mechaniczną. W czasie odzysku elektromagnesy w dźwigach łapią oraz przesuwają duże elementy metalu, a niektóre ważące tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do oczyszczania wartościowych rud metali od rozdrobnionej skały. W przetwórstwie spożywczym omawiane magnetyczne separatory likwidują małe kawałki metalu ze zbóż oraz pozostałych ziarnistych lub płynnych artykułów spożywczych. Hodowcy bydła korzystają z magnesów do wychwytywania kawałeczków metalu, które na przykład krowy potrafią skonsumować na pastwisku. Krowa zjada magnes razem z karmą. To na pewno nie jest dowcip. Magnes przemieszczając się przez organizm zwierzęcia wychwytuje cząsteczki metalu.

Magnesy w służbie zdrowia.

Magnesy trafiają się w niektórych powszechnie eksploatowanych urządzeniach leczniczych, takich jak urządzenia do rezonansu magnetycznego. Wyzyskują one znaczne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, eksploatując sygnał do sporządzenia wyraźnego, kompletnego widoku kości, narządów i innych tkanek. Magnes w takich urządzeniach jest niezwykle silny - tysiące razy silniejszy niż popularne magnesy kuchenne. Swoistym wykorzystaniem leczniczym magnesów jest uleczanie nowotworów. Specjalista aplikuje wrażliwy magnetycznie roztwór w rejon nowotworu następnie używa mocnego magnesu do wyzwalania energii termicznej w przestrzeni zainfekowanej. Wysoka temperatura likwiduje komórki nowotworowe bez strat dla zdrowych narządów.

Każdy dzień z magnesem.

Choć najprawdopodobniej jest to dla Was nie widoczne, ale w większość domów znajduje się sporo magnesów. Magnesy na lodówce trzymają papiery, otwieracze do butelek oraz osobiste małe pamiątki zawieszane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas kieszonkowy obraca igłę magnetyczną, by określić kierunek na północ. Czarny pasek magnetyczny z rewersu karty kredytowej zapisuje informacje w identyczny, technologicznie rzecz ujmując, sposób, jak dysk twardy komputera. Elektroluksy, blendery również pralki posiadają napędy elektryczne, które funkcjonują dzięki wykorzystaniu magnesu. Magnesy są w telefonach, dzwonkach do drzwi również w dziecięcych zabawkach. Nasz byt naokoło nas jest pełen magnesów.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasz serwis https://neo-cube.pl nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube