loading...

Magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, jednak dopiero dzisiaj faktycznie doceniane w rozgrywce o naszą perspektywę.

Niemało elektrowni wykorzystuje ruch magnesów do przetwarzania energii kinetycznej oraz magnetycznej w prąd elektryczny. Przez siły hydrostatyczne bądź wiatr generatory magnetyczne produkują energię elektryczną będąc idealnym rozstrzygnięciem dla przemysłu ze względu na praktyczną architekturę, ale także na zdrowy rodzaj produkcji energii. Zespolona energia pola magnetycznego i dodatkowo obrót magnesu w cewce z przewodu miedzianego wywołuje ruch elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Trzeba pamiętać, iż generator elektryczny wykorzystujący efekt indukcji magnetycznej nie "tworzy" nieustannie obecnego w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, lecz jedynie go "przemieszcza". Można to przyrównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, ale nie "produkuje" wody w rurach.

Zrozumiałość budowy sprawia, że potrafisz osobiście wykonać generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z produktów, jakie kupisz w markecie lub chowasz w osobistym domowym warsztaciku. Zbudowanie takiego generatora to przyjemny test, który jest sposobem na wykazanie zdolności generatorów magnetycznych. Konieczne produkty to rurka z materiału, który nie jest przewodnikiem elektrycznym. Magnes, średnicą odpowiadający średnicy stworzonej rurki (nie musi być kulką czy owalem nie może jednak być zbyt mały). Niewielka ilość otulonego przewodu miedzianego (długość uzależniona jest od średnicy tulei). Faktycznie ścinek sztywnej tektury, izolacyjna taśma i niewielkiej mocy żarówka LED.

Z tekturki trzeba wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak by dało się je zamocować na rurce. Pierścienie trzeba umieścić około 25 mm od siebie zachowując zarazem około 10 mm na obu stronach rurki. Całość owinąć taśma izolacyjną pomiędzy kawałkami kartonu plus na zewnętrznych stronach tulei. Potem izolowany drut miedziany owinąć dookoła tulei między kawałkami tektury, od 1000 do 2000 razy, zachowując kilka centymetrów końcówek przewodu na początku i na końcu, zwisających luźno, aby można było później dołączyć do nich żarówkę LED. Przyczepiając nasze źródło światła końcówki kabli wystarczy zwyczajnie owinąć wokół siebie i ochronić taśmą izolacyjną oczywiście po to żeby żarówka stanowiła spójną całość z uprzednio gotowym prefabrykatem w formie cewki na którym owinęliśmy przewód. Wewnątrz rurki deponujemy magnes. Następnie zamykamy końcówki pojemnika i generator prądu jest gotowy. Jedyne co potrzeba to konstrukcję wprawić w ruch, istotne by magnes wewnątrz rurki przesuwał się z jednego skraju na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w opisanym eksperymencie generator uruchamiamy siłą własnych mięśni. Identycznie dzieję się kiedy uruchomimy dynamo w rowerze. Nasze mięśnie uruchamiają rower, a koło roweru kręci dynamem, dynamo wówczas generuje niezbędny prąd konieczny do uruchomienia źródła światła. Na niniejszej podstawie pracują też latarki z dynamem, które zwykle napędzamy przy użyciu korbki ładując tą metodą akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich sprawnie można zamienić na siłę wody, wiatru lub fal morskich.

Oczywiście technologie wytwarzające w taki sposób znaczne ilości energii elektrycznej są zdecydowanie bardziej wyszukane, lecz co do podstawy funkcjonują identycznie niczym nasz amatorski generator magnetyczny stworzony w gospodarskich warunkach.

Namawiamy doświadczyć aby samodzielnie osądzić i w ten sposób zademonstrować innym jak łatwo jest uczestniczyć w walce o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, lecz nasza firmowa strona https://neo-cube.pl nie wspiera już Internet Explorer'a. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube