loading...

Dynamo magnetyczne energia magnesów neodymowych.

Znane od lat, lecz dopiero teraz rzeczywiście doceniane w grze o własną perspektywę.

Mnóstwo elektrowni stosuje ruchome magnesy do przemieniania energii kinetycznej oraz magnetycznej w energię elektryczną. Przez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną stając się tym samym idealnym rozstrzygnięciem dla przemysłu ze względu na nieskomplikowaną budowę, ale też na zdrowy charakter wytwarzanej energii. Spięta energia pola magnetycznego i ruch magnesu w cewce z przewodu miedzianego powoduje ruch elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Wypada mieć w pamięci, że generator elektryczny wyzyskujący efekt indukcji magnetycznej nie "czyni" zawsze znajdującego się w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, zaś jedynie go "przemieszcza". Można to przyrównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, ale nie "tworzy" wody w rurach.

Czytelność konstrukcji powoduje, że możesz sam stworzyć generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z surowców, jakie kupisz w sklepie albo posiadasz w osobistym gospodarskim składziku. Wykonanie takiego generatora to łatwy sprawdzian, który jest środkiem na pokazanie mocy generatorów magnetycznych. Konieczne materiały to rurka z materiału, który nie jest przewodnikiem elektrycznym. Magnes, miarą pasujący do średnicy przygotowanej rurki (nie potrzebuje być okrągły czy kulkowy nie może jednak być za drobny). Niewielka ilość otulonego przewodu miedzianego (długość zależna jest od średnicy tulei). Taśma izolacyjna, skrawek tektury i niewielka żarówka LED.

Z tekturki potrzeba wyciąć dwa pierścienie tak żeby można je było przyczepić na tulei. Otoki powinno się umieścić orientacyjnie 25 mm od siebie pozostawiając zarazem blisko 10 mm na obu stronach tulei. Taką konstrukcję osłonić taśma izolacyjną pomiędzy otokami z kartonu i na zewnętrznych krawędziach tulei. Następnie przewód miedziany nawinąć wokół rurki między kawałkami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, pozostawiając kilka centymetrów końcówek przewodu na początku i na końcu, wiszących luźno, aby dało się następnie dołączyć do nich nasz źródło światła. Przyczepiając żarówkę odnóżki drutów wystarczy po prostu opleść wokoło siebie i zabezpieczyć taśmą izolacyjną w taki sposób żeby żarówka składała się na jednolitą całość z poprzednio wykończonym elementem na którym zawinęliśmy drut. Wewnątrz rurki umieszczamy magnes. Teraz zamykamy końcówki tulei i w ten sposób generator prądu jest wykończony. Jedyne co potrzeba to całość wprawić w ruch, tak by magnes w środku tulei przesuwał się z jednego krańca na drugi, aby żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w opisanym teście generator uruchamiamy energią swoich mięśni. To samo dzieję się jeżeli uruchomimy dynamo w rowerze. Nasze mięśnie poruszają rower, zaś koło roweru porusza dynamem, dynamo wówczas generuje pożądany prąd nieodzowny do uruchomienia oświetlenia. Na owej podstawie pracują także lampy z dynamem, które zwykle poruszamy przy zastosowaniu korbki ładując tą metodą akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich prosto można wymienić na siłę wiatru, wody bądź morskich fal.

Naturalnie urządzenia wytwarzające w ów sposób duże ilości energii elektrycznej są znacznie bardziej wyszukane, ale co do zasady pracują identycznie niczym nasz eksperymentalny mini generator magnetyczny stworzony w domowych realiach.

Polecamy wypróbować by samodzielnie ocenić i zademonstrować innym jak nietrudno jest zabiegać o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, ale nasz serwis https://neo-cube.pl już nie obsługuje Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube